Jak zkouším v rybaření nové věci

Jak zkouším v rybaření nové věci

Rybařina je hlavně o praxi a o zkoušení. Rybářské články a videa mohou být fajn inspirace, ale sami o sobě vám nic nedají. Sdílení zkušeností mezi rybáři je skvělá věc a rozvoj technologií a internetu to velmi usnadňuje.

Téměř neomezený přísun informací však má i negativní stránky. Často se můžeme setkat s protichůdnými informacemi. Jsme přehlcení a z hromady informací si neumíme vybrat ty podstatné.

To platí pro téměř každý obor lidské činnosti a zájmů a rybařina není výjimkou. V internetových diskuzích mě zaráží dotazy typu: která z těchto montáží funguje lépe?, máte vyzkoušené to a to, funguje vám to? můžu chytat tak a tak?…

Na tyto typy otázek se nabízí jediná rozumná rada: prostě to vyzkoušej. Neptej se na internetu, zeptej se ryb, jak na to budou reagovat. Ono totiž téměř ke všemu v rybařině se najde někdo, komu to funguje a také někdo, kdo s tím má špatnou zkušenost. Takže diskuze pod podobnými dotazy vám jednoznačnou odpověď nedá, možná vás spíš znejistí.

Téměř vše v rybaření už vymyslel někdo před vámi. Proto vám inspirace od ostatních rybářů, může hodně pomoci. Nemá cenu zkoušet znovu vymyslet kolo.

Téměř vše, co v rybaření dělám, jsem odkoukal od ostatních rybářů. Buď přímo u vody, nebo z různých videí a článků, zahraničních i českých. Podle mě totiž není umění v tom, vymyslet nějaký naprosto originální způsob rybaření.

Umění je dobře ovládnout rybářské řemeslo tak, jak ho dělají ostatní a vybrat si od každého to, co vám dává smysl. A to můžete pilovat a zdokonalovat se v tom. Ve výsledku budete mít svůj osobitý styl chytání. Ale nebude to nic diametrálně odlišného, jen mírná modifikace toho, co už tady bylo.

Jak tedy zapracovávám nové informace? Když se dozvím o nové nástraze, montáži nebo jakémkoliv jiném tipu pro rybaření, nejprve přemýšlím, jestli by to pro mě mohlo dávat smysl.

Pokud v tom novém tipu vidím nějaký potenciál, sám ho co nejdříve vyzkouším u vody. Zkoušení nových věcí dělám metodou, kterou bych pojmenoval od známého k neznámému.

Když chci zkoušet novou věc, nejprve chytám osvědčeným způsobem, kterému věřím. Pokud ulovím nějaké ryby, nastane vhodná chvíle pro vyzkoušení nové věci.

Případně zkouším novinku od začátku a souběžně s tím na druhém prutu chytám “postaru”, abych měl srovnání. Ať už pokus dopadne dobře nebo špatně, je potřeba to vyzkoušet opakovaně několikrát, ideálně v různých podmínkách.

Nikdy nezkouším více než jednu novou věc najednou. Například bych nezkoušel novou montáž a novou nástrahu najednou. Neměl bych jistotu, co z toho stálo za případným úspěchem nebo neúspěchem.

V rybařině neexistuje žádné dogma. Když něco teď a tady funguje, nemusí to fungovat zítra nebo někde jinde. V podstatě každá nová vycházka je nový prostor pro zkoušení.

Nedá se jednoduše říct, že tohle prostě funguje. Můžete s tím mít dobrou zkušenost a můžete o tom tvrdit, že to obvykle dobře funguje za těch a těch podmínek.

Je to spíš o tom, že vlastními zkušenostmi získáte nějakou sadu základních stavebních kamenů v rybaření, o které se můžete opřít, pokud vše ostatní selže. Každý bude mít tyto základní “záchytné body” jiné. Každý chytá trochu jinak.

Co říci závěrem? Inspirujte se v rybaření od ostatních, pomůže vám to zdokonalit se mnohem rychleji a vyhnout se zbytečným chybám. Ale nevěřte slepě ostatním a zkoušejte si vše sami.

Teprve pokud jste schopní uvést teoretické poznatky do praxe, tak ty informace pro vás mají smysl.

Pokud taky chytáte rádi na feeder, tady najdete pořádný nášup zdrojů o rybolovu na feeder.

No Comments

Post a Comment